PIZZA Z NEAPOLU

by - kwietnia 22, 2019

Pizza marinara u Gino SorbilloPizza to moja miłość. Nie wiem ile zjadłam już ich w życiu, bo kto by liczył. Kiedy bywam w Neapolu pizze jem codziennie. Kocham ją całym sercem i  uważam, że nie ma nic lepszego do jedzenia. 

Są dwie historie o tym jak powstała pizza. Pierwsza opowiada o gospodyni, która dzień w dzień piekła mężowi focaccie. Któregoś dnia znudzona wypiekiem postanowiła upiec cieńszy placek z prostymi dodatkami oliwkami,  pomidorami i oliwą. Powstała pizza którą  na początku zajadali się robotnicy. Z czasem pizza stałą się przysmakiem całego miasta, a następnie pokochał ją cały świat. Pizza pochodzi z Neapolu i tu zjecie najlepszą na całym globie. 

Druga historia jest oficjalna. Kiedy królowa Małgorzata i jej mąż król Umberto I odwiedzali Neapol dowiedzieli się już o istniejącym daniu jakim była pizza. Zapragnęli zjeść najlepszą pizze w mieście. Ówczesny topowy kucharz regionu przygotował specjalną pizze w kolorach flagi Italii  z serem mozzarella, sosem pomidorowym i bazylią . Pizzę nazwano na cześć królowej Pizzą Margheritą.

W Neapolu najpopularniejsze są dwie pizze. Wspomniana margherita oraz marinara. Marinara to uboższa w składniki pizza z sosem pomidorowym za to z dodatkiem czosnku i oregano. Włosi jedzą tak samo dużo marinary co margherity. Dlatego, zawsze kiedy słyszę, że pizza bez sera to nie pizza, po prostu zalewa mnie krew. 

Człowiek, który nie próbował marinary, nie wie nic o pizzy. 

Marinara jest może lżejsza i mniej sycąca przez brak sera. Jest oczywiście moją ulubioną ze względu tego że jest wegańska. Ale nawet jeśli mam możliwość zjedzenia pizzy z wegańskim serem stawiam na prostą marinarę. Myślę, że to przez czosnek, który nadaje sosu charakteru oraz ciasto które dosłownie rozpływa się w ustach. 


To też ważna informacja dla sceptyków. Pizza jest wegańska. Ciasto na pizze przygotowuje się z drożdży piwnych, mąki i wody. Nie może zabraknąć w niej soli, ale każdy Włoch postuka się w głowę na myśl o mleku lub nie daj boże jajek w cieście na pizze. Jeśli gdzieś podają pizze na cieście z mlekiem to nie jest pizza i lepiej tego nie jedzcie.

Sposobów na przygotowanie pizzy jest kilka. Pizze różnią się od siebie grubością ciasta i czasem wyrastania/fermentacji ciasta. 

Pizza neapolitańska jest charakterystyczna. Używa się w niej mniej drożdży, za to zostawia ciasto do fermentacji na 48/ 72h. Taka wczesna fermentacja sprawia, że pizza jest lekkostrawna. Spokojnie mogą  ją jeść osoby, które dbają o linię ;)  Pizza neapolitańska ma pulchne brzegi i cienki, dość wodnisty środek. Jest specyficzna i powiedzmy sobie szczerze nie wszystkim smakuje. Często spotykam się z pełnymi oburzenia komentarzami, że ciasto za miękkie lub gumowe i spalone. A prawda jest taka, że
a) ciasto trzeba jeść jak najszybciej po wyciągnięciu z pieca. Robi się gumowa kiedy stygnie. 
b) to ciasto musi takie być - spalone na bokach (przecież to jest najlepsze!), a środek ma się wręcz rozlewać na talerzu. 
c) nie ma większej filozofii, nie lubisz pizzy neapolitańskiej to jej nie jedz, ale pamiętaj, że bóg oceni się z tych wyborów! 
Pizza neapolitańska jest od 2009 r. zastrzeżona przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny, z certyfikatem gwarantowanej tradycyjnej specjalności TSG. Pizza neapolitańska by była prawdziwa musi spełniać szereg kryteriów. Dopiero w tedy przedstawiciele  kolejnego ugrupowania AVPN - Stowarzyszenie Prawdziwej Neapolitańskiej Pizzy mogą zadecydować czy dana pizzeria zostanie wpisana na ich oficjalną listę. Stowarzyszenie Prawdziwej Neapolitańskiej Pizzy powstało 1984 roku w Neapolu. Jego misją jest promocja i ochrona “prawdziwej neapolitańskiej pizzy”(wł. verace pizza napoletana). Stowarzyszenie spisało i zarejestrowało wszystkie ważne czynniki i składnik,  które maja wpływ na oryginalność pizzy neapolitańskiej. Ich przestrzeganie jest niezbędne do otrzymania zgody na używanie zarejestrowanej marki “Vera Pizza Napoletana”.


Do pizzy neapolitańskiej należy używać wyłącznie pomidorów San Marzano, które rosną na polach wulkanicznych pod Wezuwiuszem. Mozarella powinna pochodzić z Campanii, mąka musi być typu 00. Pizza powinna mieć średnice około 32cm, po wypieczeniu  grubość ciasta nie może przekraczać 3 mm. Pizza musi być pieczona przez 60-90 sekund w piecu opalanym drewnem, w temperaturze powyżej 430°C.

Obecnie ostatnie prawo ulega zmianie, ze względu na ochronę środowiska. 
Dopuszcza się, by pizza była wypiekana w piecu elektrycznym lub gazowym. Taki piec również musi spełniać odpowiednie warunki min utrzymywać taką samą i stałą temperaturę jak w przypadku pieca opalanego drewnem.
Wyprzedzając wątpliwości- miejsca gdzie używa się pieca opalanego drewnem są odpowiednio zabezpieczane, a dym produkowany podczas palenia drewna filtrowany. Mimo wszystko wspaniale, że powstaje taka alternatywa. 
W Polsce obecnie są 4 pizzerie serwujące najprawdziwszą pizze neapolitańską.W Krakowie jest to Nolio, w której jem tak często jak się da, a że mieszkam nieopodal to dziwne, że jeszcze nie przyniosłam im swojej ulubionej zastawy i materaca. Vera Pizza jest jeszcze w Poznaniu i Tychach. Najwięcej jest ich oczywiście w Neapolu. Będąc w Neapolu nie trudno zjeść najlepszą pizzę jaką jadło się w życiu. Najłatwiej podążać za oznaczeniami. Wszystkie oryginalne  pizzerie oznaczone są neonem, szyldem z logo VERA PIZZA.
Średnia cena za marinarę i margheritę to 3-4E. Wiec oprócz tego, że zjecie najlepszą pizze w swoim życiu to gwarantuję, że będzie jeszcze ona najtańsza.  
Oczywiście w większości lokalów menu pizz jest większe, ale są też takie legendarne miejsca jak L'Antica Pizzeria da Michele, gdzie wybór ogranicza się tylko do marinary i margherity. 

Kultowe i sprawdzone pizzerie w Neapolu


L'Antica Pizzeria da MicheleVia Cesare Sersale 1, 

To jedna z najstarszych pizzeri w mieście powstała w 1870r, Największą sławę przyniósł im film z Julią Roberts "Jedz, kochaj i módl się" . Myślę, że własnie w tedy zaczęły się największe kolejki. Zdjęcia ze sceny, kiedy aktorka z radością w oczach pałaszuje pizze obwieszają ścianę w lokalu. Chcąc zjeść tu pizze trzeba przygotować się na czekanie. W pizzeri nie można wcześniej zarezerwować stolika. Trzeba grzecznie czekać na numerek przez lokalem. Jest jednak sposób i można zamówić pizze na wynos. Przy wejściu przy kasie stacjonuje pan, któremu składa się zamówienie i płaci. Dostaje się paragon, który zdecydowanym wręcz wrzaskiem należy podać jednemu z kelnerów. Pizze dostaniemy po max 3 minutach. Ja taką pizzę jadłam przed lokalem, siedząc na krawężniku, między koszami na śmieci, starając się nie reagować na tłum rządnych pizzy gapiów przed wejściem do pizzeri. Zdecydowanie była to największa, najtańsza i najlepsza pizza w moim życiu. 

Pizza marinara na wynos 3E, na miejscu 4E
Pizzę można zamówić w 3 rozmiarach, ale nawet mała jest ogromna.


Gino Sorbillo Pizza Napolenata, Via dei Tribunali, 32
Kolejne kultowe miejsce. Gino odziedziczył pizzerie po cioci. Teraz jest neapolitańskim celebrytą. Bywał w telewizji, występował we włoskim, ale i australijskim Masterchefie. Wygrał niejeden konkurs i łebski z niego człowiek. Jadają u niego inni celebryci i gwiazdy. Ale nie to sprawia, że miejsce trzeba odwiedzić. Gino niemal zawsze jest w swojej pizzeri, więc można mu pomachać i pozdrowić. Zawsze odpowiada uśmiechem. 
Pizzeri często przytrafiają się podejrzane nieszczęścia. Kiedyś została podpalona, niedawno podłożono w nocy bombę pod wejście. Wszystko ma na celu zastraszenie Gina, na szczęście nikomu nic się nigdy nie stało. To wszystko dlatego, ze Gino wykorzystuje swoją popularność, przeciwstawia się polityce i rasizmowi. Ponoć to jedna z nielicznych pizzeri, która nie płaci haraczu comorrze i pewnie też przez to nastawiona jest na wypadki. 
Tutaj też poczekacie na stolik, szczególnie wieczorem czas oczekiwania może wyjść nawet 2h. Byłam tutaj przed otwarciem koło 11:40. Stałam w niedużym tłumie około 20 minut i spokojnie dostałam stolik. 
Warto dodać, że Gino używa tylko składników bio. Pizza jest zjawiskowo pyszna.
Menu jest obszerniejsze, jest również pizza wegańska bianca z tofu i pomidorkami. Trzeba pamiętać, że za stolik zostanie doliczone coperto około 1,50E.


Gino Sorbillo Lievito Madre al Mare , Via Partenope, 1
To drugi lokal Gino położony nad morzem. Oprócz pizzy inne dania z owocami morza. Jest o wiele większym lokalem z dużym ogródkiem. Pizza równie świetna, ale tu skusiłam się na wegańską z bio tofu i pomidorkami. Była bajeczna. Tu przed wejściem można u kelnera zarezerwować stolik na popołudniową godzinę. Rezerwacja przyda się w weekend.

Barwne wejście do Gino Sorbillo

pizza vegana z bio tofu, pomidorkami i bazylią

Pizzeria di Mateo, Via dei Tribunali 94

Idąc Via Tribunali nie trudno zobaczyć tłumy kłębiące sie pod Gino, ale również przed niepozornie wyglądającym lokalem di Matteo. Tu zamówisz pizze na wynos  z wystawniej witrynki, lub zamówisz świeżą z pieca złożoną na cztery i zawiniętą w papier.  Jest też trzecie rozwiązanie poprosisz o stolik wpisując się na listę. Pan zaprowadzi cie na tyły lokalu. To lokal niezwykły, bo pomimo wąskiego wejścia, gdzie trzeba przecisnąć się między kelnerów a buchający ogniem piec, jest chyba największym z wcześniej wymienionych.  To ostatnia z 3 najbardziej kultowych i obleganych pizzeri w mieście. Ale są inne mniej tłoczne miejsca, gdzie pizza jest równie boska.Pizzeria 'Ntretella, Vico Maddalenella degli Spagnoli 19

Jest położona w samym sercu Quartieri Spagnoli. Jeśli będziecie mieć szczęście i traficie na wolny jeden z 4 stolików na zewnątrz zjecie pyszną pizze w niezwykłym otoczeniu wysokich kamienic i prania. W menu kilka opcji wegańskich i wegetariańskich. 
Możliwość zamówienia ciasta bezglutenowego dopłata 1E
Ceny od 2E za pizze.


Ristorante Nu' Murzill' SapuritoVia Sergente Maggiore, 47


Położona trochę z boku ruchliwej via Toledo. Rodzinna restauracja założona w 1959r. Jadają tu głownie lokalsi. W menu również makarony i kilka opcji wege.
Marinara na wynos 3E w lokalu 4E

Pizzeria Rosario PiscopoVia Egiziaca a Pizzofalcone, 99/100


Kiedyś nazywała się Mondo Pizza
Vera pizza. Można usiąść w lokalu lub zamówić pizze na wynos i zjeść ją nieopodal na Monte Echia, gdzie rozpościera się boski widok na całe miasto. 
Cena od 3E . Mieszkałam nieopodal, wiec zamawiałam tam bardzo często. Są dwa wejścia, jedno jeśli chcecie zjeść w środku, a drugie jeśli kupujecie na wynos. Nigdy nie było kolejki, po 3 dniach pizzaiolo wołał do mnie "Lewandowski!" (nie wiem czemu nie Milik, albo Zieliński którzy graja w Napoli) 


Pizzeri w całym mieście jest od groma. Obiecuję, że kiedyś zjem pizze w każdej! Z resztą nie ma obawy, że gdzieś zjecie złą marinarę. Myślę, że do lokali oznaczonych szyldem Vera Pizza można wchodzić w ciemno. 

pizza z widokiem z monte echia
pizza z Da Michele

Da Michele


You May Also Like

4 Comments

 1. Yeeeej! Mamy zarezerwowane noclegi w Neapolu w pobliżu co najmniej 2 wymienionych lokali, będzie pysznie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę! Proszę pozdrowić ode mnie miasto!

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. There aren't any specific betting methods and methods, because the cards are drawn at random. You can solely rely on your internal feeling and instinct for the direction of the revenue. First, you receive two cards face up, while the supplier distributes just one for himself. His second is face down, which turns out to be a turning level on the player's next transfer. You need suppose about|to contemplate} the potential outcomes and, based mostly on the evaluation, select an appropriate decision for the state of affairs . We have explained the principles of blackjack in a separate evaluate in additional 코인카지노 element, contemplating the collaborating cards and their value.

  OdpowiedzUsuń